Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego
Aktualności
Poniedziałek, 17 grudzień 2018 r.
18.09.2018
Dęblin, 18.09.2018 r.
 
 
 
 
 
 
 
 
18 września 50-osobowa grupa dzieci z klas IV i VI ze Szkoły Podstawowej w Garbowie wraz z wychowawcami miała przyjemność zwiedzić Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie - największą placówkę w regionie, prezentującą zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Przeloty wojskowych statków powietrznych nad naszymi głowami, dostarczyły wszystkim dodatkowych wrażeń. Nasz przewodnik - mjr rez. Romuald Zaleski przybliżył 100-letnie tradycje lotnicze Dęblina. Wszystkim bardzo podobał się zrekonstruowany domek pilota z czasu Bitwy o Anglię, jak również umundurowanie i pamiątki słynnego Dywizjonu 303. W plenerze dzieci mogły zobaczyć ponad 80 samolotów i śmigłowców. Wśród eksponatów znajdują się polskie konstrukcje, takie jak: TS-8 Bies, TS-9 Junak-3, czy I-22 Iryda, a także jeden z największych śmigłowców Mi-6.
Następnie wycieczka udała się do hangaru Zespołu Obsługi Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, gdzie żołnierze opowiedzieli trochę więcej o samolotach tam stojącym i troskliwie zajęli się dziećmi podczas poznawania przez nich od środka samolotów F-16, MiG-29, SU-22, TS-11 "Iskra", śmigłowców Mi-24 i Mi-8, SW-4W. Oj niełatwo było opuścić hangar!
Dzieci miały jeszcze możliwość przywitać się z zastępcą Komendanta CSIL ppłk. Markiem Zduniakiem, który zaprosił je do kolejnych odwiedzin w jednostce.
Bardzo serdecznie dziękujemy Komendantowi Centrum płk. Waldemarowi Wiśniewskiemu i Zespołowi Obsługi za umożliwienie nam tak bliskiego kontaktu z samolotami, a Panu Romualdowi Zaleskiemu za przybliżenie dzieciom historii lotnictwa.

Organizator wycieczki Agnieszka Stępniak-Łuczywek