Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego
Aktualności
Wtorek, 20 listopad 2018 r.
08.06.2018
Dolny Śląsk, 04-08.06.2018 r.
 
 
 
 
 
 
 
 
W dniach 04-08 czerwca 2018 roku kadra Centrum udała się w podróż wojskowo-historyczną w celu zapoznania się z wybranymi aspektami dziejów militarnych Dolnego Śląska, architekturą wojskową i miejscami pamięci. Pierwszym zwiedzanym obiektem był hitlerowski Projekt Riese położony w Górach Sowich. Po założeniu kasków ochronnych uczestnicy udali się do wnętrza góry. Po chwili znaleźli się w kamiennej grocie gdzie zgromadzone zostały materiały, narzędzia budowlane oraz elementy uzbrojenia znalezione w opuszczonych sztolniach. Jak wielki jest to obiekt? Ile jeszcze zostało do odkrycia? Czy miała to być kolejna kwatera przywódcy III Rzeszy. Co jeszcze kryje się w nieodkrytych podziemiach, takie pytania cisnęły się na usta wszystkim zwiedzającym.
Kolejny zwiedzany obiekt to barokowa rezydencja rodziny Hochbergów-Zamek Książ, który podczas II Wojny Światowej był przebudowywany aby przystosować go na kolejną kwaterę Hitlera. Pod zamkiem stworzono wówczas sieć tuneli, przy których pracowali więźniowie filii obozu koncentracyjnego Gross Rosen.
Następny dzień to typowo rekreacyjne spędzanie czasu podczas, którego uczestnicy zwiedzili Świątynię Wang, aby po krótkiej przerwie wraz z przewodnikiem udać się szlakiem turystycznym, w przepięknej górskiej scenerii na Śnieżkę. Włożony wysiłek w zdobycie szczytu zwrócił się wszystkim ukazując przepiękną panoramę Karkonoszy.
W czwartym dniu podróży również nie zabrakło atrakcji. Zaraz po śniadaniu uczestnicy udali się autokarem do miejscowości Karłów, w celu wejścia na szczyt Szczeliniec Wielki, z którego było widać rozległy widok na Góry Stołowe leżące na terenie Parku Narodowego. Następnie zwiedzili Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój, a po przyjeździe do Kudowy Zdrój Kaplicę Czaszek. Po krótkim odpoczynku nastąpił ostatni punkt zwiedzania w tym dniu - kopalnia w Złotym Stoku. Kopalnia ta, to najstarszy ośrodek górniczo-hutniczy w Polsce. Szacuje się, że w czasie 700 lat eksploatacji z miejscowych złóż pozyskano 16 ton czystego złota.
Ostatnim elementem do zwiedzania przed powrotem do Dęblina został Pałac Jedlinka położony w urokliwej Jedlinie Zdrój, w którym podczas II wojny światowej stacjonował sztab organizacji Todt oraz replika pociągu Hitlera - mobilnego stanowisko dowodzenia.
Spełnieni ilością atrakcji i mnogością obejrzanych zabytków w godzinach wieczornych zadowoleni uczestnicy wyjazdu powrócili do Dęblina.