Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego
Aktualności
Wtorek, 20 listopad 2018 r.
10.05.2018
Dęblin

8 maja prawie 50-osobowa grupa dzieci z klas IV ze Szkoły Podstawowej w Garbowie miała przyjemność zwiedzić Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie - największą placówkę w regionie, prezentującą zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym. Przeloty wojskowych statków powietrznych nad głowami, dostarczyły dzieciom dodatkowych wrażeń.

Pan mjr. rez. Romuald Zaleski przybliżył 100-letnie tradycje lotnicze Dęblina. Wszystkich bardzo zainteresował zrekonstruowany domek pilota z czasu Bitwy o Anglię, jak również umundurowanie i pamiątki słynnego Dywizjonu 303. W hangarze dzieci obejrzały wystawę silników lotniczych, a w plenerze mogły zobaczyć ponad 80 samolotów i śmigłowców, przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artylerię przeciwlotniczą oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów. Wśród eksponatów znajdują się polskie konstrukcje, takie jak: TS-8 Bies, TS-9 Junak-3, TS-11 Iskra, czy I-22 Iryda, a także jedne z największych śmigłowców Mi-6.

Następnie wycieczka udała się do hangaru Zespołu Obsługi Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego, gdzie żołnierze opowiedzieli trochę więcej o samolotach tam stojącym i troskliwie zajęli się dziećmi podczas poznawania przez nich od środka samolotów F-16, MiG-29, SU-22, TS-11 "Iskra", śmigłowców Mi-24 i Mi-8, SW-4W. Gdyby nie kolejna czekająca na wejście do hangaru wycieczka pewnie niełatwo byłoby wyjść im z samolotów! Dzieci miały jeszcze możliwość przywitać się z Komendantem CSIL płk. Waldemarem Wiśniewskim, który serdecznie zaprosił je do kolejnych odwiedzin w jednostce.