Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego
Aktualności
Środa, 15 sierpień 2018 r.
06.12.2017
Warszawa, 06.12.2017 r.
W dniu 6.12.2017 r. w ramach Dnia Podoficera obchodzonego w Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego zorganizowano wyjazd do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Podoficerowie pod kierunkiem st. chor. Marcina Chruścickiego i st. chor. sztab. Andrzeja Książka zapoznali się z ekspozycją obrazującą historię wojskowości polskiej, od powstania państwa w X wieku aż do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku.
Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był płk Bronisław Gembarzewski. W chwili obecnej w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tyś. eksponatów.
Prezentowana jest w nim stała ekspozycja przedstawiająca historię oręża polskiego, m.in. zbiór broni od czasów średniowiecza do XVIII wieku (np. złocony szyszak dowódcy pochodzący z okresu pierwszych chrześcijańskich władców Polski, zbroje turniejowe, kolekcja zbroi husarskich zdobionych orlimi skrzydłami i lamparcimi skórami z XVII wieku), dzieła sztuki, książki, dokumenty i fotografie. W znajdującym się obok muzeum parku prezentowany jest ciężki sprzęt z okresu I i II wojny światowej, m.in.: działa, armaty, samoloty i pojazdy opancerzone.
Żołnierze z wielkim zainteresowaniem oglądali gabloty z bronią i uzbrojeniem, umundurowaniem, odznaczeniami, sztandarami i orderami co dobitnie świadczy o potrzebie kontynuowania podobnych inicjatyw w przyszłości.